EUSA EHF Beach Handball: Dvije medalje za Sveučilište u Zagrebu

Dvije medalje ostaju kod kuće. Povijesno izdanje europskog sveučilišnog prvenstva u rukometu na pijesku pamtit ćemo po zlatnim pjeskašima i brončanim pjeskašicama Sveučilišta u Zagrebu koji su se od 24. do 27. srpnja borili za prvi europski sveučilišni naslov u ovom atraktivnom ljetnom sportu. Rukomet na pijesku kao mlađi brat dvoranskom rukometu napokon je dobio svoje mjesto u programu EUSA-e, a kao domaćin prvom natjecanju čast je pripala rukometnoj velesili Hrvatskoj i Zagrebu. Kroz tri dana na vrelim terenima jezera Jarun naši su sveučilišni predstavnici tražili svoje mjesto na vrhu. Na putu do bronce zagrebačke su djevojke skupinu završile kao druge, odmah iza djevojaka sa Sveučilišta u Novom Sadu od kojih su i izgubile u prvom dijelu natjecanja. Polufinalni susret Zagrepčanke je spojio sa sportašicama Sveučilišta u Barceloni. U grupnoj fazi slavile su domaće predstavnice koje su i u polufinalnom susretu prvi set završile u svoju korist. U nastavku utakmice Španjolke su se rezultatski vratile i osvojile drugi set tako da se prvi finalist tražio preko “Shoot-out-a” koji je na kraju otišao na stranu studentica Sveučilišta u Barceloni. Našim djevojkama preostala je još samo utakmica za brončanu medalju u kojoj su uspjele svladati protivnice sa Sveučilišta Tilburg i na poznatom terenu okititi se medaljom. Nakon bronce sportašica Sveučilišta u Zagrebu naši muški predstavnici osvojili su još jednu medalju, onu najsjajniju i naslov prvog sveučilišnog europskog prvaka u rukometu na pijesku. Njihov put do finala bio je popraćen sa sedam pobjeda, četiri u skupini i sve tri u završnici. U četvrtfinalu domaćin je pobijedio njemački Duisburg-Essen, a u polufinalu mađarsko Sveučilište tehnologije i ekonomije u Budimpešti. Zadnju, finalnu utakmicu prvog izdanja ovog natjecanja odigrali su sportaši Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta u Beogradu. Studenti iz Srbije nisu uspjeli osvojiti zlato tako da je titula najboljih rukometaša na pijesku u Europi pripala domaćem predstavniku – Sveučilištu u Zagrebu. Naši domaći predstavnici još su jednom potvrdili kako je u Hrvatskoj rukomet više od sporta. Imamo ga u sebi i nije nimalo bahato očekivati najveće rezultate. Oni su to pokazali već na prvom prvenstvu. Uz samopouzdanje i sportsku drskost na kraju natjecanja imamo dva od dva – zlato i broncu. Čestitamo studentima Sveučilišta u Zagrebu – “Iznad svih, Hrvatska!”