Rukomet (M): Zagreb, Split, Osijek i Varaždin ostvarili nastup na UniSport Finalsima

Dvodnevna UniSportHR rukometna poluzavršnica odigrala se 11. i 12. siječnja u Zagrebu te smo saznali koje će najbolje četiri ekipe igrati na UniSport Finalsima - državnom studentskom prvenstvu. Kvalifikacijske utakmice muške konkurencije igrale su se u dvije skupine sa po tri ekipe, a kartu za završnicu uzeli su Sveučilište u Splitu i Sveučilište u Zagrebu iz skupine A, odnosno Sveučilište J.J. Strossmayer i Sveučilište Sjever iz skupine B.

Utakmice skupine A

Prva utakmica ponudila nam je susret Sveučilišta u Zagrebu i Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru. Gosti su nešto razigranije krenuli u susret te rano poveli s 3:1, a nakon gotovo 11 minuta igre i rezultata 4:4, studenti našeg najvećeg sveučilišta ubacuju u petu brzinu i preuzimaju kontrolu. Na poluvremenu je rezultat pokazivao 10:4 za Zagreb, a svoju su prednost povećavali i u nastavku te Vukovarčanima dozvolili još samo 4 pogotka do konačnih 23:8.

Pokušali su studenti Veleučilišta Lavoslav Ružička svoju priliku za državnu završnicu tražiti i protiv Sveučilišta u Splitu, no splitska ekipa jednostavno je bila premoćna. Sigurni i agresivni od prve minute, pobjeda Splićana nije dolazila u pitanje niti u jednom trenutku, a susret je završen rezultatom 18:25. Dakako je tome pomogla i puno duža klupa gdje se čak 11 igrača upisalo u strijelce, a prednjačio je Vojak s 6 te Volarević s 4 pogotka. Borbeni Vukovarčani nisu se predali do samog kraja, a od četiri imena što su se upisali u strijelce, Relatić, Naletilić i Romić imali su po 5 pogodaka.

Treći susret skupine A, onaj između Sveučilišta u Splitu i Sveučilišta u Zagrebu bez borbe je pripao ekipi iz Splita (10:0) zbog nesporazuma u terminu utakmice ekipe iz Zagreba. Tako su studenti Sveučilišta u Splitu s maksimalnim učinkom i dvije pobjede zauzeli prvo mjesto skupine A, Sveučilištu u Zagrebu su jedna pobjeda i jedan poraz bili dovoljni za prolaz na završnicu, a bez UniSport Finalsa ostalo je Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru.

Utakmice skupine B

Susret skupine B otvorila je utakmica između Sveučilišta Sjever te Sveučilišta u Rijeci, a pobjedu 22:17 ostvarili su studenti iz Varaždina. No, dobro su se ‘Sjeverci’ morali potruditi. Rijeka je na početku utakmice povela 3:0 što su Varaždinci stizali, a tek u 9. minuti golom Šafara prvi put imaju vodstvo (5:4). Obje ekipe igrale su timski što pokazuje podatak da su prvih 10 golova postigli 10 različitih igrača obje ekipe. S minimalnom prednošću 10:9, Sjever je otišao na odmor, a u drugo su poluvrijeme ušli još agresivnije i sigurnije. Prijeloman trenutak na utakmici bila su 3 vezana pogotka studenta iz Varaždina nakon kojih su malo po malo samo povećavatli svoju prednost do konačnih +5.

Nakon vrijedne upisane pobjede protiv Sveučilišta u Rijeci, studeti Sveučilišta Sjever bili su na korak od povijesnog prvog plasmana na UniSport Finals završnicu u rukometu. U drugoj su se utakmici susreli sa studentima Sveučilišta J.J. Strossmayer u Osijeku, no unatoč dobroj igri, Osječani su se pokazali kao prejaki protivnici. Rezultat je na kraju pokazivao 22:12 za Osječane, u čijim redovima su se najviše istakli Mandarić, Vuković i N. Radojević, dok je kod Sjevera sa 7 pogodaka najefikasniji bio Budinski.

Posljedna utakmica na kvalifikacijskom turniru između Sveučilišta u Rijeci i Sveučilišta J.J. Strossmayer u Osijeku ujedno je bila i najzanimljivija. Riječani su u susret ušli ‘na sve ili ništa’ pa smo tako od prvog zvužduka gledali napet dvoboj, s čestim izmjenama vodstva i izjednačenim rezultatom. Čak šest sedmeraca s obje strane, četiri isključenja od 2min te 4 žuta kartona dovoljno govore o agresivnosti na ovoj utakmici. U drugo poluvrijeme krenulo se pri rezultatu 10:10 i na trenutke se činilo kako bi Riječani mogli odnijeti pobjedu. Prvo su povezali 2 gola prednosti, no dopuštaju da ih Osijek stigne na 14:14, a zatim ne stvaraju prednist ni uz dva igrača prednosti (Ivan i Neven Radojević po 2min kazne). Do samog kraja ostalo je neriješeno 20:20, a heroj utakmice na kraju bio je Vuković koji posljednjim golom svojoj ekipi odnosi pobjedu za minimalnu prednost Osijeka 21:20 i Riječane ostavlja bez nastupa na Finalsima.

S dvije pobjede u dvije utakmice studenti Sveučilišta J.J. Strossmayer u Osijeku zasluženo su kao prvoplasirani izborili nastup na UniSport Finalsima, a jedna je pobjeda bila dovoljna rukometašima Sveučilišta Sjever da povijesno po prvi put zaigraju na završnici. Sveučilište u Rijeci ovaj je put ostalo bez prolaza u daljnju fazu natjecanja.