UniSport Finals: Nikad napetija rukometna finala, zlato Zagrepčankama i Osječanima

Parketi dvorane Veli Jože ugostili su 9. i 10. lipnja rukometna polufinala i borbe za odličja, a nakon osam susreta u dva dana nacionalnim prvacima postale su studentice Sveučilišta u Zagrebu te studenti Sveučilišta J.J. Strossmayera u Osijeku.

Iznimno kvalitetan rukomet igrao se na turniru što pokazuje i podatak da su čak 3 od 8 utakmica riješene penalima. Prošlogodišnje srebrne medalistice Sveučilišta u Osijeku na penale su izgubile u polufinalu od kolegica sa Sveučilišta Sjever i time nagovjestile kakav je turnir pred nama. Drugo polufinale ponudio je susret Zagreba i Rijeke, a aktualne doprvakinje Europskih sveučilišnih igara u Lodzu povrdile su status favoritkinja te slavile 44:10. Studenti iz Zagreba uvjerljivo su prvog dana slavili i u muškoj konkurenciji protiv Sveučilišta u Rijeci (32:24), dok je Sveučilište Sjever namučilo Osječane do konačnog rezultata 25:28 i prolaza UNIOS-a u finale.

Iznenađenja u konkurenciji studentica

Utakmica za broncu bila je jednosmjerna ulica, a susret se odigrao između Sveučilišta Osijek i Sveučilišta Sjever. Osječanke su od samog početka pokazale zašto su bile favoriti u najavi ove utakmice. Već u prvih nekoliko minuta napravile su 5 golova prednosti i pobjegle na nedostižnu razliku za Sjever. Igračice Sveučilišta Sjever bez obzira na sve dale su sve najbolje od sebe i pokušale izvući što bolji rezultat. Kako je utakmica tekla, tako se prednost Osijek podizala, a na odmor otišle rezultatom 19:6. Drugo poluvrijeme nije ništa novo donijelo. Osijek je rotirao cijelo vrijeme i tako spustio ritam utakmice što nije utjecalo na smanjenje prednosti - do kraja je na semaforu pokazivalo 35:22 i broncu za UNIOS.

U finalu ženskog rukometa snage su odmjerili Sveučilište Zagreb i Sveučilište Rijeka. Zagrepčanke su u ovu utakmicu ušle kao favoritkinje i tako su se postavili na samom terenu. Imale su bolju igru, no Rijeka uz brojne nedostatke pružala je jako dobar otpor. Iako je u prvom dijelu vladala neizvjesna igra i 12:10 na poluvremenu, u drugom je presudila fizička snaga, jer Riječanke su u 40 minuti izgubile svu prednost, i polako tonule prema porazu. Zagreb je bio strpljiv u napadu, kompaktan u obrani i jednostavno prelomio susret. Krajnji rezultat možda i izgleda da je bilo lako, ali Riječanke su 20 minuta prije kraja vodile 3 razlike. Ipak s 26:20 Sveučilište Zagreb osvaja zlato u rukometu.

Nevjerojatni preokreti i sedmerci odlučili medaliste kod studenata

Zanimljiva utakmica za broncu ponudila je susret između UNIRI i UNIN, a u run and gun rukometu bolje su se snašli igrači Sveučilišta Sjever koji su 10 minuti ima prednost od 4 gola razlike (6:2). Nakon toga se ritam utakmice se smanjivao, ali isto tako topila se prednost Sjevera, a jedan od zaslužnih bio je vratar riječke ekipe Eugen Sušanj koji je obranio nekoliko ključnih lopti. Na poluvrijeme se otišlo pri rezultatu (13:12) za Rijeku, a drugi do otvaraju još bolje. Tokom cijelog drugog poluvremena sve je bilo otvoreno i moglo je otići na obje strane. Riječani su pokazali bolju igru i kompaktniju obranu, ali Sjever se nije predavao do zadnje sekunde. Kako smo ušli u zadnjih 10 minuta utamice, tako su ekipe postale sve nervoznije i nervoznije, uz puno tehničkih grešaka, promašenih zicera, prigovora, a lijepe akcije na terenu dovele su do sedmeraca. Vrhunac utakmice donio je tri serije po pet raspucavanja - već u prvoj seriji mogli smo dobiti pobjednika, ali heroj Sjevera, vratar Marko Cmrečki brani odlučujući sedmerac i ostavlja svoju ekipu na životu. Pucao se 12 sedmerac, kada se ukazao ponovno vratar Sjevera, ali ovaj put Boris Šantek i jednom lijepom špagom brani udarac. Do kraja raspucavanja Sjever je zabio sve svoje sedmerce i tako osvojio brončanu medalju. Sveučilište Rijeke će se morati zadovoljiti četvrtim mjestom.

U velikom finalu, za medalju zlatnog sjaja u muškoj konkurenciju u rukometu susreli su se Sveučilište Zagreb i Sveučilište Osijek. Finale kao finale, tenzije na vrhuncu, napetost u dvorani mogla se rezati nožem. Svaki gol ili obrana slavilo se kao da je turnir osvojen. Koliko su ruke bile kratke na početku utakmice govori podatak da u 6 minuta smo vidjeli samo po jedan gol sa svake strane. U 16. Minuti Zagreb je napravio prvu konkretniju prednost i otišao na + tri (8:5). Igrači Zagreb igrali su konkretniju i čvršću obranu, dok je Osijek to pokušavao razbiti brzim centom i polukontru. U drugom dijelu Zagreb je nastavio tamoj di je stao - potpuna kontrola utakmice, obrana kompaktna i čvrsta. Osijek se često vraćao i tako se rezultat kretao cijelu utakmicu, četiri minute do kraja postigao pogodak za izjednačenje, a prvi put poveo na utakmici u posljednjoj minuti. Nakon time-outa Zagreb je zabio napad za nastavak agonije, odnosno penale, a tamo se herojem pokazao osječki vratar Lovro Frajhaut koji je obranio dva penala, kao i mirna ruka Vilima Gotala koja je Osijeku donijela zlatnu medalju!

Najboljim strijelcem proglašen je Tom Novak sa Sveučilišta u Sjeveru (13 pogotka), dok je najbolja strijelkinja Nives Stanić (UNIZG) , koja je mrežu zatresla čak isto 13 puta.