EUSA football 2023 - dvostruko deveto mjesto za nogometne reprezentacije Sveučilišta u Zagrebu

Završeno je prvo europsko sveučilišno prvenstvo u akademskoj godini 2022./2023., koje se održalo u Albaniji. Tirana je okupila najbolje nogometašice i nogometaše, gdje su nakon dugog prvenstva do titule došli njemački studenti i francuske studentice.

Studentice i studenti Sveučilišta u Zagrebu ostavili su odličan dojam, međutim spletom okolnosti, ostali su bez borbe za medalju. Prvo mjesto u konkurenciji studenata osvojilo je University o Wurzburg, jedan od protivnika Sveučilišta u grupnoj fazi natjecanja, a ishod te utakmice završio je bez pobjednika te su se naši momci ravnopravno nadigravali i mogu žaliti što nisu uspjeli osigurati pobjedu, koja bi ih odvela u četvrtfinale. Uz taj susret bez pobjednika, poraženi su rezultatom 2:1 protiv University of Porto. Nakon početnog vodstva od 1:0, portugalci su izjednačili u 4. minuti sudačke nadoknade prvog poluvremena te poveli 5 minuta prije kraja susreta. U trećem susretu, slavili su protiv University of Jyvaskyla s uvjerljivih 3:0 te su čekali ishod utakmice između portugalskih i njemačkih studenata, u kojem im je odgovarao bilo koji rezultat osim konačnog 1:1, čime su završili na trećem mjestu i u borbi za 9.-16. poziciju. Do kraja natjecanja upisali su sve pobjede i uvjerljivo osvojili 9. mjesto.

U konkurenciji studentica, slavilo je University of Bordeaux, koje je ujedno i prošlogodišnji osvajač. Do obrane titule, francuske studentice došle su uz sve pobjede i jedan neodlučen susret na turniru. Upravo taj neodlučen susret odigrale su prvakinje protiv naših studentica, koje su dominirale cijelu utakmicu, ali nisu uspjele upisati važnu pobjedu koja bi im osigurala mjesto u četvrtfinalu. Nakon nesretnog poraza 1-0 u prvom kolu protiv prošlogodišnjih viceprvakinja iz Ukrajine, i samo osvojenog boda protiv prvakinja, studentice su završile u borbi za 9.-12. mjesto te su u svim nadolazćim susretima upisale uvjerljive pobjede i u konačnici osvojile 9. mjesto. Nika Petarić je sa 6 postignutih pogotka bila u vrhu najboljih strijelkinja te je ispred nje bila samo studentica Ouillon Charlotte (University of Lyon) sa 7 postignutih pogotaka.

Dobru igru obje ekipe možemo zaokružiti komentarima pobjedničkih ekipa, kako su im bili najteži protivnici na cijelom turniru, a djevojke će posebno pamtiti izjave francuskih studentica, koje su nakon susreta koji je završio 1-1 rekle kako im je žao što neće imati priliku odigrati revanš u finalu, jer su naše studentice bile prva ekipa koja ih je nadigrala u posljednje dvije godine. Djevojke iz Bordeauxa su i prethodne godine uvjerljivo slavile u Lodzu, upisavši 5 pobjede i 0-0 susret u prvom kolu protiv Ukrajine.

Na prvenstvu su u ulozi sudaca nastupili i Filip Dragašević, koji je imao čast biti četvrti sudac u muškom finalu, te Mihael Ljeljak.

Dvostruko deveto mjesto i vrhunska prikazana igra zasigurno su dragocijeno iskustvo za ekipu koja je prvi puta nastupila na europskom sveučilišnom prvenstvu u nogometu. Iako ostaje žal, vjerujemo da su djevojke i momci pokazali potencijal za medalju i da će već brzo pokazati svoje pravo lice na međunarodnoj sceni.

Za reprezentaciju Sveučilišta u Zagrebu u konkurenciji studenata nastupili su: Teo Klanjčić, Jan Matić, Bartol Markušić, Domagoj Deždek, Filip Palčić, Jan Bajan, Ivan Havliček, Vinko Kotarski, Stipe Drinovac, Antonio Bakula, Lovro Sandrovčan, Petar Baneković, Patrik Šumiga, Karlo Pole, Denis Berisha, Domagoj Skojo, Siniša Đipalo i Bruno Bakarić, uz vodstvo Zvonimira Jambrušića.

Za reprezentaciju Sveučilišta u Zagrebu u konkurenciji studentica nastupile su: Ana Filipović, Nika Petarić, Marija Žagar, Ivona Pejić, Laura Kopić, Ana Bartolović, Mara Stančić, Karla Jedvaj, Petra Bračević i Lea Zdunić, uz vodstvo Marka Lepoglaveca.

Rekla je Laura Kopić:

Bilo je super. Žao mi je što nismo prošli skupinu i što smo se morali borit za 9. mjesto. Smatram da zaslužujemo više jer smo jako kvalitetna ekipa. Drago mi je što smo sve zajedno stekle neko novo iskustvo i što smo vidjele kako sve to izgleda i funkcionira jer nam je ovo prvi put na europskom prvenstvu. Jako sam ponosna na svoje cure, jer smo išle u jako malom broju, ali je svaka dala sve od sebe i ostavila srce na terenu. Velika želja mi je da i na godinu idemo opet, da pokažemo da možemo i zaslužujemo više.

📱 Pogledaj sve rezultate s natjecanja.

📸 Pogledaj cijelu fotogaleriju s natjecanja.