Završena prva sezona zagrebačke Alumni futsal lige

Izvor: Universitas - hrvatske sveučilišne novine, br. 124., 24. veljače 2020. (http://www.unizg.hr/novosti-i-press/universitas/)

Završnica prve sezone, povijesnog prvog izdanja futsal lige za alumnije Sveučilišta u Zagrebu, odigrana je u nedjelju, 16. veljače u sportskoj dvorani Martinovka, a sudjelovalo je šesnaest ekipa podijeljenih u dvije skupine. Natjecanje je koncipirano na način da se tijekom svake akademske godine, u svakom semestru odigrava po jedno izdanje lige, dok je sama liga namijenjena bivšim, ali i sadašnjim studentima Sveučilišta u Zagrebu, koje je ideja na ovaj način zadržati u sustavu te ih dodatno međusobno povezati. Nositelj natjecanja je Zagrebački sveučilišni sportski savez, odnosno UniSport ZG, a nakon odigrane prve sezone razgovarali smo s njihovim sportskim direktorom, Markom Lepoglavcem, kao i osvajačem prve alumni futsal lige, Lukom Davidovićem, ujedno i kapetanom zagrebačke sveučilišne futsal reprezentacije.

Za početak, kao sportski direktor i idejni začetnik ovog projekta, objasnite nam što je to UniSport ZG Alumni futsal liga i zašto je pokrenuta?
Lepoglavec: „Alumni futsal liga Sveučilišta u Zagrebu predstavlja još jednu akademsku ligu u vertikali obrazovanja, no, njena je specifičnost ta što kroz nju pružamo mogućnost sadašnjim i bivšim studentima da ostanu u sustavu i povežu se još više, a samim time, kroz zdravu i pozitivnu, sportsku aktivnost, približavamo gospodarstvo i obrazovanje, odnosno one koji su sada prisutni na tržištu rada s onima koji na njega tek ulaze."

Kako ste, kao trenutni studenti završnih godina, prepoznali ovaj projekt i uključili se u njega kroz prijavu vlastite ekipe? Kakvo je vaše mišljenje o Alumni ligi?
Davidović: „Inicijativu za formiranjem ekipe pokrenuli smo moj kolega i prijatelj među vratnicama Andrija Budimir i ja čim smo čuli da postoji ideja stvaranja lige na ovaj način. Budući da se obojica bližimo kraju studiranja, a iznimno smo vezani uz sveučilišnu futsal ligu i Martinovku, koji su obilježili naše studiranje, jako nas je obradovala informacija o pokretanju jednog ovakvog natjecanja. Po mom mišljenju, ali i mišljenju svih ljudi s kojima sam razgovarao na ovu temu, liga je bila neupitni i apsolutni pogodak. Od same ideje pa sve do njene realizacije, sve je funkcioniralo tip-top i nitko nema ni najmanje zamjerke."

Objasnite nam tehničko funkcioniranje Lige, kroz broj ekipa sudionica, termine odigravanja utakmica i najavu nadolazeće sezone.
Lepoglavec: „Alumni futsal liga sada je imala svoje prvo izdanje, a inače će se odigravati po dvije lige godišnje, terminski prilagođene akademskoj godini, odnosno semestrima – svakog semestra po jedna zasebna sezona. Druga sezona već je odavno popunjena što se tiče ekipa sudionica, a natjecanja započinju 1. ožujka, također u studentskoj sportskoj dvorani 'Martinovka', nedjeljom od 18 sati pa stoga pozivam sve kolegice i kolege, kao i zaljubljenike u mali nogomet da dođu uživati u jednom kvalitetnom natjecanju i u pozitivnoj, studentskoj atmosferi. U svakoj sezoni sudjeluje po šesnaest ekipa, raspoređenih u dvije skupine, od čega četiri najbolje plasirane momčadi iz svake od skupine nastavljaju natjecanje u ligi za prvaka, a najlošije četiri plasirane u ligi za ostanak."

Kao vrstan sportaš s bogatim iskustvom u sveučilišnom sportu, ali i student završnih godina Medicinskog fakulteta, možete li dati igračku ocjenu kvalitete sportske izvedbe u ovoj ligi?
Davidović: „Smatram da je ova liga već sada pokazala da je među najjačim malonogometnim ligama u gradu, a jednom kada sudjelovanje na njoj postane tradicija, sto će neupitno doći s vremenom, postat će bez konkurencije najjača liga u gradu. Sam profil igrača koji nastupaju na njoj, kao i ljudi koji su odgovorni za organizaciju lige, garantiraju da će se to dogoditi i da se već sada događa."

Osvrnuli ste se na profil igrača koji nastupa u ligi, možete li to pojasniti u svjetlu upravo odigrane, prve sezone Alumni futsal lige u kojoj je ekipa kojoj ste kapetan osvojila povijesnu prvu titulu?
Davidović: „Što se tiče profila igrača koji su nastupali za nas, ima nas zbilja sa svih strana. Od sadašnjih i bivših prvoligaških igrača (Šulentić, Rajh, Ilić, Vešligaj, ja), aktualnih sveučilišnih reprezentativaca i aktualnih sveučilišnih državnih prvaka (Budimir, Baždarić, Komušar, ja), pa sve do poznatih imena u sveučilišnim krugovima i osvajača Kutije Šibica (Kahlina, Antunović, Hrnčić, Kristić), ima nas sa svih strana, ali ono najvažnije, stvorili smo kemiju u ekipi i mislim da smo na kraju zasluženo uzeli to zlato. Definitivno bih istaknuo naše dvoboje sa 'VAR-om' i 'Plavim Mjesecom' o kojima će se sigurno pričati još dugo vremena jer se radilo o izvanrednim utakmicama u kojima su uživati mogli čak i oni koji s nogometom nemaju nikakve veze. Takve utakmice najbolja su promocija ovakvog natjecanja i veselim se idućoj sezoni i novim dvobojima s najboljim futsal ekipama Zagreba."