Univerzijada: Košarkašima gotovo sigurno pobjeda kliznula iz ruku

Hrvatska - Latvija...utakmica za koju se i prije početka znalo da idemo na nož. U borbu do posljednjeg atoma. Na sve ili ništa. Pogotovo što smo pred utakmicu saznali da je Rusija svladala Argentinu i da se u našoj grupi gadno kuha.

Dečki su apsolutno shvatili svoju ulogu danas. Da, uvijek postoji nervoza, trema, nezadovoljstvo ovim napadom ili onim rješenjem, uvijek je možda moglo bolje. Generalno gledajući, dečki su danas poginuli od prvog do zadnjeg.

Od prve četvrtine gledali smo pravi fight. Blaga razlika jedne strane pa stizanje pa sve to još jednom na drugoj strani. Četvrtina je tako i završila, izjednačeno s rezultatom 16:16. Među našima poeni nekako ravnomjerno podijeljeni, ali svakako su u ovoj četvrtini odličnu rolu imali Vučić i sada već konstantno dobar Škara. Četvrtinu je obilježila i ozljeda zgloba kapetana Turalije, koji se do kraja utakmice nije niti vraćao na teren.

Druga četvrtina identična je prvoj - neriješen rezultat, košarkaško nadmudrivanje obje ekipe naizmjence, igranje živaca. Čestim rotacijama trener Anzulović maksimalno štedi igrače i tako pokušava u svakom trenutku iz njih izvući maksimum u napadu i obrani. U posljednjim minutama druge četvrtine, baš onda kad je trebalo, pronalazi petorku koja odlično surađuje i koja na odmor odlazi s minimalnim vodstvom 35:34.

Nešto se dogodilo s Latvijcima na poluvremenu, neki dogovor ili motivacijski govor, jer u treću četvrtinu ulaze još agresivnije što naši momci u početku nisu mogli ispratiti. Dva vezana šuta Bilalovića vraćaju nas u igru, ali onda Vučić zbog protesta na faul dobija tehničku i poklanja dva bacanja protivniku za 42:39. Dva faula u komadu bili su i posljednje za ovog momka na utakmici što je prava šteta jer je do tog momenta odigrao vrhunski. Pri ovome rezultatu, dečki su svoju obranu podigli na jednu potpuno novu dimenziju te nisu protivniku više od tri minute dozvolili da postignu koš. Iz dobre obrane puno je lakše kreirati i napad, a zahvaljujući par prodora u zadnju četvrtinu ulazimo s 5 poena prednosti na kontu - 53:48.

Zadnja četvrtina u znaku je Cavarsa, taj nas je momak vozao od ogromne sreće do istinskog očaja. U obrani jednostavno nismo imali rješenja za njega. Razgrtao je sve po reketu i sigurno poentirao za svoju ekipu. Uglavnom ga zaustavljamo faulom, što nas i ovu četvrtinu rano baca u bonus, a nakon dugo vremena u 6. minuti posljednje četvrtine doveo je Latviju ponovno u vodstvo. S druge strane, u napadu upravo on nije imao rješenja za fantastičnog Čolaka, koji je na njemu iskorištavao to što je brži i eksplozivniji. Na to Škara vezuje koš i slobodno bacanje, Perić tricu, a Čolak odlično reagira u obrani, krade loptu i poentira za tri. U ovom trenutku, pri rezultatu 66:58, činilo se da smo slomili protivnika i imamo pobjedu u rukama, no nikada ne treba podcijeniti protivnika. Borbeni Latvijci nevjerojatnom serijom od 16 poena (naspram naša tri) i uz podršku svojih navijača na tribinama, preokreću utakmicu i upisuju svoju prvu pobjedu na Univerzijadi.

Ovu crnu rupu u posljednjih 5 minuta prokomentirao je i trener Anzulović: "Kraj utakmice pokazao je koliko smo zapravo neiskusni za ovako visoke razine natjecanja. Odigrali smo odlično drugo poluvrijeme i onda pri vodstvu od 8 poena dozvolimo otvorene šutove. Presudila nam je kratka klupa, bezidejna igra u napadu i definitivno smo platili danak neiskustvu. Tješi jedino činjenica što nam ovo rezultatski nije bila toliko bitna utakmica."

Hrvatska trenutno na ljestvici u grupi drži treće mjesto, s jednakim omjerom pobjeda i poraza kao sve tri ostale ekipe, što dovoljno govori o jakosti ove grupe. Sutra ih na rasporedu očekuje meč s Argentinom, bitna utakmica koja odlučuje o prolasku u četvrtfinale.