Iskustvo volontiranja u Španjolskoj

Zovem se Katja Matičić, imam 25 godina i studentica sam Pravnog fakulteta u Zagrebu. Za EUSA-u i njihov Volonterski program prvi sam puta čula kada sam se prijavila za volontiranje na Europskim Sveučilišnim Igrama koje su se 2016. godine održavale u Zagrebu i Rijeci. Potaknuta dobrim iskustvom s Igara, odlučila sam se ove godine prijaviti na neke od EUSA-ini Europskih Sveučilišnih Prvenstava, ovisno o slobodnom vremenu. Između ostalog, prijavila sam i Prvenstvo u šahu i bridžu, a početkom kolovoza dobila sam i obavijest od španjolskog organizacijskog odbora da sam primljena kao internacionalni volonter.

Europsko Sveučilišno Prvenstvo u šahu i bridžu odvijalo se od 20. do 25. rujna u Španjolskoj, u gradu Fuengirola, a na njemu je sudjelovalo preko 120 natjecatelja s 25 sveučilišta iz 15 država. Svi sudionici, ali i organizacijski tim bili su smješteni u odličnom hotelu Las Palmeras u kojem se održavalo i samo Prvenstvo. Organizacijski tim činilo je nešto manje od 10 ljudi i jedan volonter tj. ja.  Iako isprva nisam bila oduševljena time, ubrzo sam uvidjela sve prednosti.  Biti jedini volonter bila je zapravo dobra prilika da se bolje upoznam s različitim poslovima i da naučim nešto novo. U tih nekoliko dana moji zadaci obuhvaćali su dočekivanje i smještanje sudionika i službenog osoblja, izradu akreditacija, vođenje profila na društvenim mrežama, informiranje sudionika, upisivanje rezultata, pomoć prilikom ceremonija otvaranja i zatvaranja Prvenstva itd.  Obavljanje raznih poslova uvelike su olakšali dragi i ljubazni ljudi, od sudionika sve do tehničkih delegata natjecanja, koje sam imala priliku upoznati i s njima surađivati. Najveću pohvalu, osim za opuštenu i prijateljsku radnu atmosferu, svakako zaslužuje organizacijski tim, koji se pobrinuo da se ni u jednom trenutku ne osjećam usamljeno te da se uz ''posao'' i dobro zabavim.

Volontiranje u Španjolskoj bilo je predivno i nezaboravno iskustvo i zahvalna sam što sam bila dio toga. Općenito, smatram da je volontiranje na ovakvim događajima, pa tako i ovo, izvrsna prilika, osim za poboljšavanje starih i učenja novih vještina, i za putovanje, upoznavanje novih ljudi te stvaranje privatnih i poslovnih veza.