Otvorena Europska sveučilišna prvenstva u Splitu!

Svečanom ceremonijom na splitskim Prokurativama sinoć su otvorena Europska sveučilišna prvenstva u košarci 3x3, sportskom penjanju i odbojci na pijesku, koja su okupila 400 natjecatelja sa 64 sveučilišta iz 27 europskih zemalja. Atraktivnom kombinacijom defilea sportaša, scenskog nastupa plesnih grupa te animacija i video-projekcija, građani Splita i njihovi gosti uvedeni su u ovaj multi-sportski događaj koji se odvija na Rivi, Poljudu i Žnjanu do kraja ovoga tjedna.

Europska sveučilišna prvenstva otvorio je Gradonačelnik grada Splita, Andro Krstulović Opara u dvojakoj funkciji domaćina i suorganizatora, a u svojem je obraćanju ovom skupu posebno istaknuo splitsku sportsku tradiciju te iskustvo organiziranja sportskih događaja.

„Siguran sam da će nam domaćinstvo Europskog sveučilišnog prvenstva u košarci 3x3, sportskom penjanju i odbojci na pijesku donijeti nove medalje, ali ono što je još važnije i nova prijateljstva, nove suradnje među sveučilištima, nova znanja i nova iskustva. Upravo je u tome najveća vrijednost ovog događaja“ – poručio je Opara naglasivši kako je Splitski sveučilišni sportski savez najaktivniji akademski sportski savez u državi te kako će „upravo sveučilišni sport dati novu, zdravu dimenziju postojećem hrvatskom sportskom sustavu pa tako i splitskom.“

Nakon završenog defilea sportaša, okupljenima se prvi obratio predsjednik Organizacijskog odbora EUSA Split 2017., prof.dr.sc. Boris Maleš, prorektor za studente, studentski standard i studentski sport Sveučilišta u Splitu, istaknuvši kako se Split i Hrvatska posljednjih godina sve snažnije pozicioniraju na mapi europskog sveučilišnog sporta kroz organizaciju i sudjelovanje na ovakvim događajima. Izrazivši nadu da će se svi sudionici kući vratiti s lijepim uspomenama i emocijama prema Gradu pod Marjanom, poručio im je: „Radujem se ako ćete jednoga dana odlučiti vratiti se u Split – bilo kao studenti na Sveučilištu u Splitu, bilo kao dragi gosti zajedno sa svojim obiteljima i prijateljima.“

Ispred nositelja ovog sportskog događaja, Europske sveučilišne sportske organizacije (EUSA), govorio je Lorenz Ursprung izrazivši zahvalnost Organizacijskom odboru i volonterima na pripremi ovih prvenstava, te je naglasio: „Uložili ste izniman trud i strast kako biste nam omogućili nezaboravan doživljaj. Hvala vam! Dragi natjecatelji, delegati i suci, od sada nadalje, prvenstva su u Vašim rukama. Natječite se najbolje što možete, poštujte svoje protivnike, pristupajte im otvorena srca i uživajte u ovom događaju u zaista prekrasnom gradu.“

Za provedbu ceremonije otvaranja, ali i cjelokupnih Europskih sveučilišnih prvenstava, zadužen je tim od 150 volontera, kojima su se organizatori višestruko zahvalili, ujedno iskoristivši priliku da pozovu Splićane i goste na posjet košarkaškim i penjačkim sportskim borilištima na Rivi i Poljudu do 28. srpnja, odnosno odbojkaškim na Žnjanu do 30. srpnja.

Inače, Prvenstva se održavaju pod Pokroviteljstvom Predsjednice Republike Hrvatske, a organizatori su Splitski sveučilišni sportski savez, Sveučilište u Splitu te Hrvatski akademski sportski savez. Partneri u organizaciji su Grad Split, Splitsko-dalmatinska županija, Studentski centar Sveučilišta u Splitu, Studentski zbor Sveučilišta u Splitu, Sportsko-penjački klub „Marulianus“ te Klub odbojke na pijesku „Žnjan“ .

Program su vodile istaknute splitske glumice Andrea Mladinić i Anastasija Jankovska, a goste su svojim plesom u sklopu programa oduševili i zabavili performeri plesne skupine Crowd Control.