UniSport Košarka: pretkvalifikacije skupine Sjever

Zbog velikog broja prijavljenih ekipa u skupini SJEVER UniSport natjecanja u košarci ove godine su odigrana dva pretkvalifikacijska turnira kroz koje smo tražili dvije ekipe za nastup na poluzavršnici ove skupine za koju su se temeljem rezultata iz prošle sezone kvalificirale ekipe Sveučilišta u Zagrebu i Veleučilišta VERN.

Prvi kvalifikacijski turnir je odigran u Požegi 1.3.2017. i na njemu su nastupile ekipe Sveučilišta u Osijeku, Veleučilišta u Požegi i Veleučilišta u Vukovaru. Za ekipe iz Vukovara i Osijeka smo iz prošlih sezona znali kvalitetu i pretpostavljali smo da će se između te dve ekipe voditi borba za mjesto u poluzavršnici. Požega nam je bila nepoznanica jer su "rookie" ekipa u našem natjecanju.

Rezultati:

VELEUČILIŠTE POŽEGA - SVEUČILIŠTE OSIJEK  50:74 (15:21;12:17;14:18;9:18)

PŽ: Čališ 22; Belak 19; Tomac 6; Franjić 2; Žeravica 1

OS: Kovač 29;Šarić 11;Kelava 9;Vuić 7;Đukić 6;Zagrajski 6;Gadžić 4;Blažević 2

Izjednačena utakmica u prve tri trećine koje su Osječani dobivali sa par koševa razlike.Domaćine je predvodio najbolji strijelac A2 lige istok Ante Čališ sa 22 poena, dok je Osijek najboljeg strijelca ima o u Toniju Kovaču.Osijek se tek u zadnjoj četvrtini othrvao upornim domaćinima i otišao na osjetniju prednost koju je sačuvao do kraja utakmice.

VELEUČILIŠTE POŽEGA - VELEUČILIŠTE VUKOVAR  33:78 (6:19;10:18;18:17;9:24)

PŽ: Belak 13;Čališ 10;Franjić 3;Muljanić 3;Žeravica 2;Inđić 2

VU: Rajšić 15;Jovanović 13;Pejaković 12;Koljaja 11;Kapović 9;Mihaljević 7;

Tomić 6;Knežević 5

Od početka su Vukovarci dali do znanja da neće imati popusta prema umornim domaćinima iz prethodne utakmice.Ekipa je Vukovara sastavljena mahom od igrača viceprvaka A2 lige istok, "Borova", pa ne čudi odlična igra gostiju. Prve dvije četvrtine riješili su Vukovarci u svoju korist sa čak 21 razlike no Požežani bolju igru pokazuju u trećoj, koju dobivaju +1. U zadnjoj su četvrtini Vukovarci "ubacili u petu" i sa 15 razlike okončali zadnji period za ukupno +45 protiv domaćina. Vukovarce su predvodili Mario Rajšić sa 15, Arijan Jovanović sa 13, Aleksandar Pejaković sa 12 te Zoran Koljaja sa 11 poena. Standardnom Čališu sa 10 poena pridružio se i odlični Nikola Belak sa 13 poena (19 u prvoj utakmici protiv Osijeka !)

SVEUČILIŠTE OSIJEK - VELEUČILIŠTE VUKOVAR  63:59 (21:15;18:13;13:16;11:15)

OS: Kovač 20;Šarić 19;Zagrajski 8;Vuić 6;Kelava 3;Grgić 3; Gadžić 2;Blažević 2

VU: Pejaković 22;Kapović 11;Jovanović 9;Rajšić 7;Tomić 6;Koljaja 4

Dvoboj starih znanaca. Prve dvije četvrtine dobili Osječani, druge dvije Vukovarci. U nekoliko se navrata Osijek "odvajao" na osjetniju prednost, ali su izgubljenim loptama vraćali Vukovar u igru pa ne čudi stoga da je završnica kojoj smo svjedočili bila veoma uzbudljiva.Tricom iz nevjerojatne pozicije, preko ruke i od table odveo je Luka Šarić Osječane do pobjede i plasmana na poluzavršnicu u Osijeku. Utakmica potpuno izjednačenih ekipa koja je, ovaj puta, otišla na stranu Osijeka. Uz Šarića sa 19, Toni Kovač je zabio 20 poena za Osijek, dok je Vukovar vođu imao u apsolutno nezaustavljivom Aleksandru Pejakoviću sa 21 poenom, kojem je "sekundirao" Aleksandar Kapović sa 11 poena. Nažalost, negdje se "izgubio"  u prvoj utakmici sjajni Rajšić . Vrijedi spomenuti i  Arijana Jovanovića iz obje utakmice koji je svojom brzinom izluđivao protivnike.

POREDAK:

1. Osijek

2. Vukovar

3. Požega

Drugi kvalifikacijski turnir je odigran 7.3.2017. u Varaždinu, na kojoj su osim domaćina nastupile ekipe Veleučilišta Baltazar i Zagrebačke škole ekonomije i managementa.

Rezultati:

SJEVER- ZŠEM  50 :74 (17:13, 13:17, 10:24, 10:20)

Ekipa Sjevera predvođena izvrsnim  kapetanom Nakićem i ZŠEM-a su odigrali vrlo kvalitetne dvije četvrtine te su na poluvrijeme otišli kao izjednačeni. No, tu priča staje po ekipu Sjevera , jer je nastavak utakmice pripao ZŠEM-u koji je zadnje dvije četvrtine dobio ukupno 40:20. Na kraju čista pobjeda Zagrepčana.

BALTAZAR – SJEVER 66:43 (20:07, , 10:14, 18:14,18:08)

Baltazar je suvereno otvorio utakmicu te Varaždincima  dozvolio tek po 7 poena u prvoj, odnosno 10 u drugoj četvrtini za +13 na poluvremenu. Druge su dvije četvrtine odigrane u “nižoj brzini” i u konačnici sigurna pobjeda Baltazara koga je predvodio sigurni Petrović .

BALTAZAR – ZŠEM 45:53 (11:12, 13:13, 11:08, 10:20)

U utakmici koja je odlučivala o prvom mjestu  ekipe su odigrale  prvu i drugu četvrtinu izjednačeno te su poluvrijeme otišli sa pola koša razlike za ZŠEM. Druge dvije četvrtine su također odigrane izjednačeno, ali se u teškoj utakmici i "fajterskoj" igri bolje snašao ZŠEM  te slavio u ovoj utakmici.

POREDAK

1. Zagrebačka škola ekonomije i managementa

2. Veleučilišta Baltazar

3. Sveučilište Sjever

Temeljem ovih rezultata na poluzavršnicu, koja će se odigrati 14. i 15.2.2017. u Osijeku, kvalificirale su se ekipe Sveučilišta u Osijeku i Zagrebačke škole ekonomije i managementa.