EUG 2022: Deset medalja u četiri Combat sporta

Niz combat medalja započele su kickboksačice Iva Vukošić i Lucija Bakalar već u prvim danima EUG-a. U dobrom ritmu nastavili su kasnije judaši i karataši, a predivnu priču iz Lodza zaokružili predstavnici taekwondoa.

Dvije kickiboxačice - tri medalje

U kategoriij PF +65kg Lucija je u prvoj borbi slavila protiv Stacey Davey (GBR) što ju je, s obzirom na mali broj natjecateljica u ovoj kategoriji, plasiralo direktno u finale. Tamo je čekala teška borba protiv Dorine Szabo, trenutne prvakinje najprestižnije nagrade u point fighting disciplini i djevojke s ogromnim međunarodnim iskustvom. Vidjela se nervoza na Lucijinom licu, ali je odradila možda najbolju borbu u životu, za poraz od 9:5, ali i europsko srebro sa Europskih sveučilišnih igara! Uspjeh s kickboxing tatamija nije izostao ni posljednjeg dana natjecanja, kada su do brončane medalje stigle i Lucija i Iva. Luciju je u borbi za finale u kick low kategoriji zaustavila Paulina Stenka (POL), inače dupla osvajačica brončane medalje sa Svjetskih prvenstava i nositeljica ove kategorije na europskoj i svjetskoj razini. Do odličja je stigla i Iva Vukošić Iva u kategoriji PF -55kg. U borbi za finale svladala ju je predstavnica Austrije, Lisa Heim.

Odlične borbe pružile su naše judašice osvojivši srebro i broncu

Lea Katarina Gobec sa Sveučilišta u Zagrebu u kategoriji do 78kg EUG 2022 započela je nastup pobjedom protiv Julije Gut (POL) i Migle Julije Dudenaite (LTU), dovoljno za finale u kojem ju je čekala još jedna Julija - Poljakinja Julija Jaskiewicz. Nije bilo dovoljno snage i za treću pobjedu u danu, no osvojeno srebro je ogroman uspjeh i Lei Katarini treća medalja na međunarodnim natjecanima za UniSportHR. Dvije bronce već ima s Europskih sveučilišnih igara u Coimbri 2018. te EUSA Combat prvenstva u Zagrebu 2019. Drugu judo medalju osvojila je Tina Radić sa Sveučilišta u Splitu, a u kategoriji +78kg. Tina je turnir startala pobjedama protiv Lucie Dupin (FRA) i Reke Varge (HUN), a poražena je od Ukrajinke Khrystyne Homan (UKR) za drugu brončanu medalju za Split.

Dvije medalje i za karataše

Sara Malčec (UNIZG) prikazala je odlične kate te s 24.48 bodova osvojila srebrnu medalju. Nijanse su odlučivale u finalu s Zuzanom Augustinovom sa Sveučilišta tjelesne edukacije i sporta Palestra (CZE), koja je do zlata došla zahvaljujući 24.82 osvojena boda. Medaljom oko vrata okitile su se studentice Sveučilišta u Zagrebu i u timskim borbama, a broncu iz Lodza kući su donijele Sadea Bećirović, Tihana Šulek, Lucija Čatlak i Katarina Jeličić. Njihov put na EUG-u započeo je borbama protiv Sveučilišta Comenius (2:0) i Sveučilišta u Burgundiji (2:0), u polufinalu su ih svladale djevojke Sveučilišta u Prištini (1:2), a turnir zaključen pobjedom i postoljem protiv Sveučilišta Marmara.

Taekwodno zlato i dvije bronce!

Ivana Arelić (do 62kg) i Kevin Češljar (do 63kg) sa Sveučilišta u Zagrebu junaci su pretposljednjeg dana Europskih sveučilišnih igara osvojivši posljednje combat medalje za hrvatske predstavnike. Ivana se 'prošetala' konkurencijom i nadmoćno svladala Paulu Gomes iz Portugala (2:0), Mariiu Labuzovu iz Ukrajine (2:0) te Csenge Eleonoru Patakfalvy iz Mađarske (2:0) do najvišeg europskog akademskog postolja. Kevina je u borbi za isto zaustavio predstavnik Turske Ogulcan Calik, što je bilo dovoljno za brončanu medalju. Posljednju brončanu medalju za Sveučilište u Zagrebu i hrvatsku delegaciju osvojio je Franjo Gucić (do 87kg). Prvo je u četvrfinalu svladao predstavnika Portugala Pedra Costu Sequiera (2:0), dok je u polufinalnoj borbi bolji bio Ukrajinac Artem Harbar (0:1).

Što drugo reći za naše kickboksače, judaše, krataše i taekwondaše osim čestitamo svima. Ovim su ovim medaljama odradili savršenu uvertiru za drugo EUSA Combat prvenstvo sljedeće ljeto u Zagrebu, na istom mjestu gdje je 2019 održali premijera ovog natjecanja. Jedva vas čekamo ponovno vidjeti na postolju!