UniSport Finals: Premijerne Finalse pamtit će nogometašice i nogometaši UNIZG-a

Na nogometnim terenima Resorta Zelena Laguna odigrani su i posljednji susreti UniSportHR Nogomet sezone za ovu akademsku godinu, a po prvi puta nogometašice i nogometaši pridružili su se ostalim sportašima na UniSport Finals. Sveučilište u Zagrebu uvjerljivo je slavilo u ženskoj konkurenciji, dok su studenti Sveučilišta u Splitu uzeli mušku titulu.

Favoritkinje sigurno do titule

Samo jednu polufinalnu seriju odigrale su nogometašice, a bio je to susret Sveučilišta u Splitu i Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru. Jednosmjernu utakmicu diktirale su Splićanke završivši susret s 6 zgoditaka, dok je jedan utješni Vukovaru pružila Marta Mikinac i time potvrdila već osiguranu brončanu medalju. S druge strane UNIST produžio je u finale gdje ih je već čekala ekipa Sveučilišta u Zagrebu i koje su finalni susret potpuno izdominirale. Sve je počelo s odličnim otvaranjem i zgoditkom u 11. minuti kade je mrežu zatresla Nika Petarić, a do kraja su na kontu skupile impresivnih 9 komada. Najviše su se istaknule Mara Stančić sa 4 gola te spomenuta Nika Petarić sa 2 gola i 3 asistencije koje svoje djevojke odvode do još jedne nacionalne titule. Kod srebnog Sveučilišta u Splitu počasni pogodak je zabila Gabrijela Dugandžić.

Novi poredak kod nogometaša

Polufinalne nogometne utakmice na rasporedu su bile prvog dana kod studenata, u kojima su favoriti opravdali status koji nose. Studenti Sveučilišta u Zagrebu sigurni su bili protiv UNIOS-a rezultatom 3:1, a s istim su omjerom Splićani svladali Tehničko veleučilište u Zagrebu. Moramo priznati kako smo u oba slučaja gledali zanimljive utakmice i dobar otpor, ali ipak pomalo očekivan rasplet situacije.

Drugog nas je dana stoga prvo dočekala utakmica za 3. mjesto, u kojoj su se sastale momčadi Tehničkog Veleučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku. Osječani su od samog starta pokazali da su kvalitetnija momčad te je semafor već u 15. minuti pokazivao 4:0 za njih. TVZ u 43. minuti dolazi do počasnog gola, ali dalje od toga nije išlo te je kranji rezultat glasio 8:1 u korist novih brončanih medalista UNIOS-a. Posebno je u ovom meču dominirao Marko Gazić koji je postigao čak 6 golova te se time zaslužio titulu najboljeg strijelca UniSport Finals 2023.

Finale je spojilo stare znance Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilište u Splitu, koji već 7 godinu za redom igraju za najsjanije odličje. Utakmica je odisala napetošću od samog početka, tražila se prevlast sredine terena i sa jedne i druge strane. Ekipa Sveučilišta u Splitu ipak bolje otvara prvo poluvrijeme te nakon propuštene izgledne prilike Josipa Glavovića, isti igrač popravlja dojam pogotkom za 0:1 nakon pogreške stopera Sveučilišta u Zagrebu. Taj pogodak kao da je razbudio ekipu Sveučilišta u Zagrebu, te bolje nastavljaju prvo poluvrijeme koje konkretiziraju pogotkom Josipa Lotara za poravnanje rezultata 1:1. Nakon toga krenula je nervoza s obje strane i razgovor sa sucima, a logično ta se nerovza prelila na igru i koncetraciju. Situaciju bolje koristi UNIZG i brzom akcijom preko desne strane Vinka Kotarskog i ubačaja u maniru Luke Modrića vanjskim dijelom stopala pogađa Sinišu Đipala u koljeno koji loptu posprema u donji desni kut golmana Sveučilišta u Splitu za preokret 2:1. Nakon tog pogodka se činilo kako Splitski studenti nemaju prevelike šanse za povratak popularne “kante”, odnosno pehara za prvo mjesto. No splitski je trener Ante Rađa mislio drugačije pa poluvremenu sređuje svoje redove što rezultira izjednačenjem preko Mije Šabića, a zatim još dva pogotka čime ruše snove o obrani zagrebačke titule kojom su prošle godine prekinuli dugogodišnju tradiciju splitskih studenata.

Najkorisnijom igračicom proglašena je Mara Staničić (UNIZG), dok je MVP igrač turnira Josip Glavović (UNIST).