Medalje za Split, Oxford i Cambridge u 17. izdanju Regate Sv. Duje

Još jedan spektakularni veslački vikend u Splitu je iza nas, u kojem je grad pod Marjanom ugostio najveću sveučilišnu regatu u ovom dijelu Europe - Međunarodnu veslačku regatu Sveti Duje!
17. izdanje ove manifestacije koja je s vremenom postala nezaobilazan dio proslava Dana grada Splita, okupilo je 22 ekipe iz svih krajeva Europe, od čega 12 muških i 10 ženskih ekipa, među kojima i ekipe Oxforda i Cambridgea.

Uzbudljiva utrka finala A u muškoj konkurenciji na regatnom polju u Spinutu, donijela je pobjedu ekipi Cambridgea (2:33.7). Na drugom mjestu završila je ekipa Sveučilišta Oxford (2:36.4), na trećem mjestu ekipa sveučilišta Aachen (2:36.8). Finalnu trku su još veslali ekipe Sveučilišta u Splitu, Sveučilišta Wroclaw, Medicina Sveučilišta u Zagrebu te Sveučilište u Beogradu dok su se ostale posade morale zadovoljiti nastupom u finalu B.
Finale A utrke u ženskoj konkurenciji, potvrdilo je naslov ekipe Sveučilišta Oxford (3:06.4), drugo mjesto osvojila je ekipa Sveučilišta Hamburg (3:11.1), dok je treće mjesto osvojila ekipa Medicine Sveučilišta u Zagrebu (3:13.8). Iza njih, plasirali su se redom i Sveučilište Krakow, Sveučilište u Splitu te Ekonomija Sveučilišta u Zagrebu.

„Uspješnost i ugled Međunarodne veslačke regate Sv. Duje potvrđuje činjenica kako se već 17. godinu zaredom na Spinutu okupljaju europska sveučilišta koja zajedno s našim domaćin predstavnicima veslaju rame uz rame. Biti dijelom Boat race-a i zatim doći na regatu Sv. Duje dokaz je naše predanosti i ljubavi prema ovome sportu. Pokazati ćemo to još jednom i sutra, u nedjelju kada nas očekuje tradicionalna Utrka legendi, ali prije svega i tradicionalnim partyjem Lighthouse Disco i to večeras na gatu Sv. Nikole.˝ - poručio je u ime organizatora regate Toni Gamulin.

Nakon napetih finala sveučilišnih utrka održanih u subotu, 5. svibnja, dan nakon održana je Utrka veslačkih legendi na prepunoj splitskoj Rivi, u kojoj je domaća ekipa uvjerljivo slavila pobjedom u obje utrke.

Posada legendi Splita doveslala je do pobjede uz navijanje stotine navijača koji su uz Rivu pratili još jednu sjajnu Utrku legendi u sklopu 17. Međunarodne veslačke utrke Sv. Duje. Drugo mjesto zauzele su legende Cambridgea, dok su brončane medalje oko vrata osvojile legende Sveučilišta Oxford.

Gradonačelnik Splita, g. Andro Krstulović Opara, nakon održane utrke izjavio je: ˝Bio sam presretan jučer kada sam vidio koliko mladih ljudi vesla sa velikim žarom na našoj regati Sv. Duje. Moja krv je gusaraška, a kada vidim kako veslanje mlade ljude izgrađuje, budi u njima upornost i timski duh, mogu biti samo ponosan. Ovom regatom još jednom smo dokazali kako smo se pozicionirali kao žarište veslanja, ali i kao destinacija koja privlači brojne turiste.˝

Slika regatne staze ispred Dioklecijanove palače još jednom obišla je veslački svijet, a organizatori ističu kako im je plan i želja, uz Utrku legendi, prebaciti i sveučilišnu utrku na Rivu te na taj način dodatno obogatiti i samu utrku, ali i sliku Splita u svijetu.