EUG 2022: Najsretnije europsko rukometno srebro kakav je svijet vidio

Rukometno srebro na Europskim sveučilišnim igrama u Lodzu osvojile su studentice Sveučilišta u Zagrebu, sa četiri pobjede na turniru bolje su jedino u samom finalu bile studentice Lviv državnog sveučilišta iz Ukrajine.

Prva utakmica protiv Sveučilišta u Gdansku napeta uz pregršt golova. Naše su djevojke cijeli susret imale blagu prednost i držale kontrolu do konačnih 34:31, a Josipa Bebek s 15 pogodaka pokazala kako će biti nezamjenjivi dio ove ekipe.

Neugodne Nizozemke čekale su u drugom kolu te već u prvim minutama odnose vodstvo, uvijek s golom-dva više na kontu. No, ništa za pretjeranu brigu. To su samo UNIZG studentice hvatale svoj zalet, a kada su konačno ‘ušle u ritam’, proradila je obrana, tranzicijska igra iz nje, a i u postavljenom napadu stvarale su bolje i sigurne prilike. Pokazalo se to kao recept koji nije odgovarao protivnicama jer je vrlo brzo palo i izjednačenje 10:10, a zatim i veliki preokret - na početku drugog dijela u rezervi su imale sedam golova (21:13) te je to bila samo prednost koju se mirno trebalo održati do kraja do konačnih 36:31.

S dvije pobjede u skupini i prvim mjestom, djevojke su se u četvrfinalu susrele s rukometašicama Sveučilišta u Bochumu. Bila je to čvrsta utakmica, neizvjesna ponajviše zahvaljujući dugorukoj vratarki Bochuma Emmi Pappe koja je ‘skidala’ nemoguće. No, imali smo i mi aseve u rukavu - Doris na vratima, Bebek u napadu, a navijače na tribinama za sigurnu pobjedu 31:26.

Borba za finale spojila je Sveučilište u Zagrebu s Norveškim sveučilištem znanosti i tehnologije. I u ovoj utakmici protivnice su prve povele, naše stizale, a onda u jednom trenutku odlučile ‘sad je dosta’ i sigurno pohrlile prema pobjedi. Već na poluvremenu bilo je +5 (15:21), a poslije je ta razlika i rasla uz razigranu Bebek, Kapitanović i Krajpl za pravu golijadu UNIZG-a i njihov rekord pogodaka na prvenstvu. Konačan rezultat bio je 41:38.

Jedini poraz na turniru ove su djevojke doživjele u finalu od Lviv državnog sveučilišta iz Ukrajine, izrazito kvalitetne ekipe koja već ima europskih utakmica ‘u nogama’. Veliko je iskustvo i gušt protv takvog protivnika uopće igrati, a ono što su djevojke pokazale na terenu za veliki je naklon. Osim bezuvjetnog davanja 100% na terenu, s pravom možemo reći kako je ovo bilo najsretnije srebro kakvog je svijet vidio. Zajedništvo i pjesma krasile su i ovu ekipu čak i nakon posljednjeg poraza, a dakako za takvu atmosferu zaslužni su i njihovi vjerni navijači UNIZG i košarkaška ekipa.  Uostalom, cijelo finale možete pogledati na YouTube kanalu EUG 2022, a predivne prizore slavlja u ovom videu.

Iz Zagreba kažu medalja je očekivana, a ovo poručuje najbolja strijelkinja prvenstva i jedna od glavnih aktera rukometne reprezentacije Sveučilišta u Zagrebu, Josipa Bebek:

“Nastup na EUG 2022 mi je, moram priznati, najljepše sportsko iskustvo do sada. Nevjerojatna podrška vladala je između svih hrvatskih predstavnika i bio nam je velik gušt igrati u takvoj atmosferi. Mislim da smo se kao sveučilište prikazali u najboljem mogućem svjetlu, uzevši sveukupno najveći broj medalja i nadam se da ce se taj trend nastaviti i ubuduće. Rukometni turnir je bio jako dobar, vidjeli smo velik broj dobrih ekipa, no vjerovale da smo dovoljno kvalitetne da uzmemo medalju. Cilj je naravno bio zlato i male su nijasne odlučivale u finalu, međutim, srebro je i više nego dobro. Zadovoljne smo našom igrom na cijelom turniru, zbilja smo dale sve od sebe i igrale jedna za drugu. Što se tice moje individualne nagrade ona je kao i u svakom timskom sportu zasluga cijele ekipe, jako sam zahvalna curama i trenerima na ovom iskustvu i nagradi.”

Dojmove EUG-a dao je i trener rukometašica, Marko Čule:

“Prije svega, bili smo lokacijski odlično smješteni pa su djevojke imale društvo košarkaša koji su se uzajamno na utakmicama podržavali i to je djevojkama motivacijski jako puno značilo. Predivna atmosfera u samoj ekipa nagovještavalo je veliki rezultat, ali turnir nikad jači nije dopuštalo niti malo opuštanja. Djevojke su rasle iz utakmice u utakmicu i dobile veliko samopouzdanje, a neka posebna kemija između nas nosila nas je cijeli turnir. Na kraju da je bilo malo više sreće možda je mogla pasti i Ukrajina koja je došla s ekipom koja je ove godine igrala polufinale Europske lige. Šteta, ali ove djevojke su sigurno spremne donijeti zlato iz Podgorice sa sljedećeg Europskog prvenstva i zaokružiti priču jedne generacije koja se dugo slagala.”

Do sljedećeg Europskog prvenstva, uživajte u fotkama iz Lodza.