UniSport Finals: Dupla košarkaška kruna otišla put metropole

Sportska dvorana Saline u Vrsaru 9. i 10. lipnja ugostila je skokove, driblinge i izgubljene lopte košarkaša i košarkašica hrvatskih visokih učilišta. Nakon četiri zanimljive polufinalne utakmice izraženih favorita, saznali smo košarkaške finaliste u muškoj i ženskoj konkurenciji, a kroz tri subotnje utakmice otkrili smo koja će sveučilišta i veleučilišta ukrasiti svoje vitrine novim odličjima.

Polufinala s nešto manje neizvjesnosti

Polufinalne susrete otvorile su djevojke Sveučilišta u Zagrebu i Sveučilišta Josipa Jurja Strossmayera u Osijeku, a u popodnevnom bloku priključile su im se i kolegice iz Splita. Studentice UNIST-a i UNIZG-a uvjerljivo su slavile protiv Osječanki, koje tako osiguravaju broncu, a glavno pitanje za finale bilo je hoće li zagrebačke studentice obraniti titulu prvakinja ili zlato odlazi južnije.

Polufinalnim utakmicama među studentima doživjeli smo svojevrsni deja vu kada su košarkaši istih sveučilišta visokom bodovnom razlikom prošli u finale. Tako je Sveučilište u Zagrebu nadjačalo Veleučilište u Karlovcu, a Sveučilište u Splitu osvetilo je prošlogodišnje finale pobijedivši košarkaše Sveučilišta u Zadru.

„Ušli smo ozbiljno i koncentrirano u utakmicu, odvojili se odmah na početku, a nismo dopuštali nikakav povratak. Čestitam dečkima na ulasku u finale i sutra ćemo dati sve od sebe da ostvarimo svoj cilj – naslov prvaka!“ izjavio je kapetan UNIZG-a pred finale.

Uzbudljivo u borbi za odličja

Kako je i najavljeno, finalne utakmice bile su napete i strastvene. Otvorile su ih djevojke trećom međusobnom utakmicum u koju su obje ekipe krenule nešto uspavanije, ali su Zagrepčanke već nakon prvog time outa probudile i krenule po zlato! Kako je i njihov trener Zvonimir Osićan najavio, djevojke su pratile upute i plan igre što je na kraju dovelo do potpunog pada Splićanki i zagrebačkog puta prema još jednom naslovu državnih prvakinja. Konačan rezultat završio je s 72:38.

Titula najkorisnije igračice uručena je Niki Mateković iz pobjedničke ekipe, koja je ujedno osvojila i nagradu najboljeg strijelca, bježeći samo pola koša ispred Franciske Čoko iz Splita. Iz redova Zagreba titulu je prokomentirala Dalija Stabile te otkrila što ekipi znači ova pobjeda i koji su planovi za proslaviti zlato:

„Dobile smo Split velikom razlikom i mislim da sam rezultat govori više nego što ja mogu reći. Svaka pobjeda nam je bitna pa tako i ova i definitivno je planiramo proslaviti”, rekla je nasmijana Stabile s punom podrškom svojih kolegica.

Mladići također nisu razočarali. Utakmica za broncu bila je odlična najava za ono što je slijedilo u finalu. Od prve minute, rezultat je između Sveučilišta u Zadru i Veleučilišta u Karlovcu bio podjednak. Svaki napad, protunapad i faul bili su ključni, da bi naposlijetku Zadrani ipak kvalitetnije iskoristili prilike i pogreške suparnika te odnijeli broncu u grad aktualnog prvaka Hrvatske, upravo u košarci.

Utakmica koja je odlučila prvaka između Sveučilišta u Splitu i Sveučilišta u Zagrebu, uistinu je bila svjetske klase! Postići koš s obje strane bilo je gotovo nemoguće. Unatoč mnogim prilikama, obrane su bile glavni aduti posljednjeg košarkaškog susreta na ovim Finalsima – guste i čvrste,ma ipak dovoljno razigrane da omoguće slobodnu i zanimljivu igru. Do kraja prve četvrtine, Zagreb je stvorio prednost iskorištavajući trenutke nepažnje Splićana, ali i odlične trice koje su bile zastupljenije nego regularni koševi. Na kraju, upravo to je bilo presudno za splitske košarkaše kojima je titula promakla rezultatom 69:55.

„Jedna teška, kao i uvijek, utakmica sa Splitom, na kraju smo izvukli pobjedu, zbog čega sam jako ponosan na svoje momke. Zahvalio bih se i Marinu Kugi koji je u polufinalu zabio jednu tricu koja je bila x-faktor u produbljenju kemije naše ekipe i Marinu Vručiniću koji je najzgodniji košarkaš.“ veselo je prepričao zlatni kapetan Martin Klepo.

Reći da su svi košarkaši i košarkašice koji su sudjelovali u polufinalnim i finalnim susretima pobjednici, u sportskom svijetu možda nije istina, ali strast, fair play i veselje kojima se igrala svaka minuta, svaka četvrtina i svaka utakmica, ukazuje upravo na to! Finalni susreti bili su čvrsti i napeti, dostojni ovakvog natjecanja, ali je dupla kruna u košarci pripala je studentima Sveučilišta u Zagrebu.

REZULTATI