UniSport Finals: Odličan futsal na Finalsima uvertira za Europsko prvenstvo u Splitu

Možda i najatraktivnije natjecanje na UniSport Finals 2023 bilo je ono na futsal parketima OŠ Finida, a nakon višemjesečne sezone 10. lipnja konačno smo saznali nove nacionalne futsal prvake.

Jubilarna deseta uzastopna titula Zagrepčanki

Sve je započelo polufinalnim susretima studentica u kojima su glavnu riječ držale favoritkinje. S 8:2 slavile su djevojke Sveučilišta u Zagrebu protiv vrlo dobrih Vukovarčanki, a još veću gol razliku imale su studentice Sveučilišta u Splitu protiv Sjevera (12:1).

Već sutradan igrale su se teže utakmice, one za odličja, a kada govorimo o onoj za treće mjesto, pobjedu u susretu VEVU - UNIN odnose studentice Veleučilišta Lavoslav Ružička u Vukovaru vrlo uvjerljivom predstavom i rezultatom 10:2. Na početku susreta svjedočili smo čvrstoj igri uz dosta prekršaja s obje strane, a prvi udarac zadale su igračice Sjevera koje su i povele lijepim pogotkom izvan šesterca. Brzo se Vukovar oporavlja i vraća na svoje - vraćaju vodu na mlin s brza dva pogotka i do kraja prvog dijela održavaju takvo stanje pri rezultatu 2:1. U drugom poluvremenu ulaze koncetriranije i raspoloženije, pokazuju punu snagu i razbijaju protivnice sa sjevera rezultatom 10:2, koji im je na kraju donio brončanu medalju.

U velikom finalu kod studentica vidjeli smo raskoš igračica Zagreba koje su opravdali svoju ulogu favoritkinja i vrlo lako došli do uvjerljive pobjede s rezultatom 5:0. Igračice Splita dale su sve od sebe, ali jednostavno protivnik na suprotnoj strani je bio prejak. Osvajanjem još jednog zlata, studentice Sveučilišta u Zagrebu sada su na jubilarnoj 10. uzastopnoj tituli te jedva čekamo vidjeti što će ovoga ljeta napraviti na međunarodnoj sceni - Europskom sveučilišnom prvenstvu u Splitu.

Uvijek neizvjesno kod futsalera

Futsal završnica kulminacija je višemjesečnog natjecanja koje su ove momčadi započele kvalifikacijama još krajem prošle godine, a nastavile kroz sedam kola Futsal Lige. Zbog toga se vrlo dobro poznaju, što sa studentskih terena što s prvoligaških budući da dobar dio igrača igra 1. HMNL. Utakmice na nož, nervoza, neizvjesnost, sve smo to očekivali i ove Finalse, a momci zaista nisu razočarali.

Prvi polufinalni susret spojio je aktualne europske prvake iz Lodza, Sveučilište u Zagrebu i prošlogodišnje nacionalne doprvake Sveučilište u Osijeku, a bolje su se snašli Zagrepčani koji slave 4:3. Presudilo je odlično otvaranje susreta pogocima Zonjića i Copića, poslije se priključio Vučković i pri 3:0 sve je izgledalo kao skoro riješena utakmica. Osječani kasno ‘stižu’ u susret, prije odmora Šalaj je ubacio u mrežu prvi gol, a odmah na početku drugog dijela dodao Pedić, čime ipak daju nekakvu nadu u preokret. Cijelo drugo poluvrijeme gledali smo još nervozniju i agresivniju utakmicu u kojoj studenti Zagreba ipak odnose pobjedu.

Sveučilište u Splitu i nacionalni prvak Veleučilište Edward Bernays bili su par drugog polufinala, u kojem je prvi dio bio izuzetno neizvjestan s mnoštvo golova (3:4), da bi u nastavku ekipa iz Zagreba ubacila u petu brzinu, posebice u posljednje četiri minute kada su zabili tri gola i na kraju slavili s 5:8. Koliko se niti jedan igrač nije štedio u ovom susretu govori i podatak da je podijeljeno čak sedam žutih kartona s obje strane.

Iako sigurno istrošeni u polufinalima, utakmica za treće mjesto Osijeka i Splita ponudila nam je svega - tri crvena kartona, raspucavanje peteraca i veliko slavlje Osječana. Sve je započelo vodstvom Osijeka i golom Šalaja u 11’, igrača koji je dijelom bio zaslužan i za prvi gol Splita pet minuta kasnije. Još po jedan gol vidjeli smo u nastavku, za studente s mora priključio se Gašpar, dok je za momke s Drave još jednom bio precizan Šalaj i to na samom kraju susreta, odvodeći svoju ekipu u raspucavanje peteraca. Takvu priliku njegova je ekipa prigrlila maksimalno i nagradila ga pobjedom ukupnim rezultatom 7:6. Nakon prošlogodišnjeg srebra ovog im je puta zasjala bronca, dok se Split još jednom morao zadovoljiti četvrtim mjestom.

Muško finale nažalost  nije nam donjelo toliko uzbuđenja kao utakmica za treće mjesto. Zagreb je vrlo lako i uvjerljivo s 8:1 svladao Bernays, popeo se na tron ovogodišnjeg futsal prvenstva te svom asortimanu pridružio još jednu kantu. O tom susretu i svim dojmovima s Finalsa, najbolje pročitajte od jednog od ključnih igrača, Brune Kovačića:

“UniSport Finals uvijek je poseban događaj, a ove godine s najviše studenata ikada. Prošlogodinju broncu smo željeli zamijeniti zlatom i tako je krenuo naš ovogodišnji put. U kvalifikacijama smo ostvarili šest pobjeda i jedan remi te s prvog mjesta se plasirali na Finalse. U polufinalu nas je čekala ekipa Osijeka, čvrsta i borbena s kojom smo već naviki igrati napete i neizvjesne utakmice. Tako je bilo i ovaj put kad smo nakon vodstva od 3:0 i njihovog vraćanja na 3:2 uspjeli zaključiti pobjedu 4:3 i zasluženo se plasirati u veliko finale. Budući da je u drugom susretu Bernays slavio protiv Sveučilišta u Splitu, u sred Poreča nas je čekalo zagrebačko finale. Iako smo ih dobili u Futal Ligi, znali smo da šće ovo biti skroz jedna drugačija utakmica. Prvo poluvrijeme je bilo izjednačeno iako smo na odmor otišli s 2:0. Početkom drugog dijela BERN-ovci smanjuju na 2:1, ali bliže od toga nisu uspjeli zahvaljujući inspiraciji naših igrača. Želja za pobjedom te čvrsta i dogovorna obrambena i napadačka igra nam je na kraju priskrbila visoku pobjedu od 8:1. Zalaganje cijele ekipe je iznjedrilo pojedince te je tako Ante Piplica ponio titulu najboljeg vratra, dok je nagradu za najkorisnijeg igrača završnice i najboljeg strijelca pripala MVP-ju Nevenu Zonjiću. Sada slijedi zasluženi odmor te potom pripreme za EUSA Split 2023, europsko prvenstvo koje smo izborili kao lanjski pobjednici Europskih sveučilišnih igara u poljskom Lodzu”

FOTOGALERIJA

REZULTATI

Nakon nacionalnog, slijedi međunarodno. Naše futsalere i futsalerke iduće očekuje EUSA Europsko sveučilišno prvenstvo, koje 18. - 26. srpnja ugošćuje Split.