Europska sveučilišna prvenstva u borilačkim sportovima od 20. do 23. srpnja

Europska sveučilišna prvenstva u borilačkim sportovima (EUSA Combat) koja sljedećeg tjedna počinju u Zagrebu okupit će 1534 natjecatelja s 395 sveučilišta iz 30 europskih zemalja. Prvi sportaši u Zagreb pristižu u srijedu, 19. srpnja, dok je svečana ceremonija otvorenja predviđena za dan kasnije, a sama će se natjecanja odvijati od 21. do 23. srpnja.

Kroz tri natjecateljska dana studenti-sportaši iz cijele Europe nadmetat će se u karateu, judu, taekwondou i kickboxingu, a natjecanja će se od jutarnjih do večernjih sati odvijati na lokacijama Dom odbojke Bojan Stranić (karate), Dom sportova 2 (judo), Sportska dvorana Trešnjevka (taekwondo) te Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu (kickboxing).

Sa 168 sportaša i 41 sveučilištem, na ovim je prvenstvima najbrojnija delegacija Ujedinjenog Kraljevstva, a na drugom mjestu sa svega nekoliko sportaša manje (161 sportaš i 51 sveučilište) nalaze se predstavnici Ukrajine. Hrvatsku će na ovogodišnjim Europskim sveučilišnim prvenstvima u borilačkim sportovima predstavljati 82 sportaša koji će nastupati kao reprezentativci Sveučilišta u Zagrebu, Splitu, Rijeci, Osijeku i Zadru te Sveučilišta Libertas i Zdravstvenog veleučilišta Zagreb.

Uz spomenute, u Zagrebu će još nastupati predstavnici sveučilišta iz Armenije, Austrije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Cipra, Crne Gore, Češke, Danske, Finske, Francuske, Grčke, Gruzije, Irske, Italije, Latvije, Mađarske, Nizozemske, Njemačke, Poljske, Portugala, Rumunjske, Sjeverne Makedonije, Slovačke, Slovenije, Španjolske, Švicarske i Turske.

Europska sveučilišna prvenstva u borilačkim sportovima najveći su ovogodišnji studentski sportski događaj po broju sudionika u kalendaru Europske sveučilišne sportske federacije (EUSA - European Universities Sports Association).

Na premijernom izdanju Europskog sveučilišnog prvenstva u borilačkim sportovima, u kolovozu 2019. godine, u Zagrebu je, također u ova četiri sporta, nastupilo oko 1300 natjecatelja, a od hrvatskih predstavnika tada se najtrofejnijim pokazalo Sveučilište u Zagrebu s odličjima u sva četiri sporta, od čega 4 zlatne, 6 srebrnih i 3 brončane medalje. Po jedno su odličje tada osvojili i Sveučilište u Splitu, Veleučilište u Šibeniku te Zdravstveno veleučilište u Zagrebu.

Kao zanimljivost se ističe kako na Europskim sveučilišnim prvenstvima natjecatelji nastupaju u ulozi reprezentativaca sveučilišta na kojima studiraju, bez obzira na njihovu nacionalnu pripadnost odnosno državljanstvo. Na europskim sveučilišnim prvenstvima se među sobom natječu europska sveučilišta, (ove godine u Zagrebu njih 395) - ne države u smislu nacionalnih reprezentacija.

Organizaciji događaja pomaže 70 volontera iz Zagreba, svih krajeva Hrvatske te inozemstva, koji u organizaciji sudjeluju kroz sportski tim, akreditacijski tim, tim za protokol i ceremonije, informacijski tim, tim za transport, tim za logistiku, medijski tim te medicinski tim.

Organizatori događaja su Zagrebački sveučilišni športski savez (UniSport ZG), Europska sveučilišna sportska federacija (EUSA) te Sveučilište u Zagrebu, uz partnere Hrvatski akademski sportski savez, Grad Zagreb, Studentski zbor Sveučilišta u Zagrebu, Studentski centar Sveučilišta u Zagrebu, Sportski savez grada Zagreba, Kineziološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu, Hrvatski karate savez, Hrvatski taekwondo savez, Hrvatski judo savez, Hrvatski kickboxing savez, Pride i Jana.

Ulaz na sportska borilišta slobodan je za sve zainteresirane, a borbe je s početkom natjecanja moguće pratiti i putem prijenosa uživo na službenom YouTube kanalu (EUSA Combat), dok se više informacija može pronaći na službenoj internetskoj stranici (zagreb2023.eusa.eu) te društvenim mrežama Facebook i Instagram (@eusacombat).