Delegacija EUSA-e u obilasku sportskih i smještajnih kapaciteta za ESI2016

Protekla dva dana Rijeku i Zagreb obišla je delegacija Europske sveučilišne sportske organizacije (EUSA), koja je u sklopu obilaska izvršila inspekciju radova i pripreme smještajnih te sportskih kapaciteta, kao i svih segmenata organizacije Europskih sveučilišnih igara Zagreb – Rijeka 2016 (ESI 2016).

Peteročlana delegacija, u čijem su sastavu bili predstavnici izvršnog odbora EUSA-e Aitor Canibe Sanchez, Kemal Tamer, Arie Rosenzweig te glavni tajnik Matjaž Pečovnik i sportski direktor Patrik Peroša, izrazila je zadovoljstvo zatečenim stanjem provedenih i započetih radova u sklopu pripreme Igara te je zajednička ocjena kako čitava organizacija teče prema planovima. Europske sveučilišne igre Zagreb – Rijeka predstavljaju najveće međunarodno sportsko natjecanje koje će se održati u novijoj povijesti Republike Hrvatske. Igrama će od 12. do 25. srpnja 2016. godine prisustvovati preko 5000 studenata sportaša iz više od 40 europskih zemalja.

Za potrebe organizacije i održavanja Igara pokrenuta su te se provode značajna ulaganja u sportsku i smještajnu infrastruktura, poput obnove studentskih domova Cvjetno naselje i Stjepan Radić te izgradnje studentskog doma u Rijeci. Sva ulaganja u organizaciju Igara predstavljaju ostavštinu koja će ponuditi bolji standard te brojne pogodnosti za sve studente u Hrvatskoj i nakon održanih Igara. Prvog dana inspekcije predstavnici EUSA-e te Udruge Europske sveučilišne igre Zagreb-Rijeka 2016. na čelu s predsjednikom Udruge Zrinkom Čustonjom sastali su se s riječkim gradonačelnikom Vojkom Obersnelom te rektorom Sveučilišta u Rijeci Perom Lučinom, kojima su zahvalili na nesebičnoj pomoći u organizaciji. Posjet Rijeci iskorišten je i za obilazak bazena na Kantridi te kampusa Sveučilišta, gdje upravo traju radovi na novim smještajnim kapacitetima koji će nakon izgradnje riječkim studentima ponuditi ukupno 650 novih ležajeva. U Zagrebu je delegacija uz inspekciju sportskih i smještajnih objekata imala priliku sastati se s dogradonačelnicom Grada Zagreba Vesnom Kusin te rektorom Sveučilišta u Zagrebu Damirom Borasom. Među zaključcima posebno se istaknulo kako je u organizaciju i provedbu Igara vrlo važno uključiti širu zajednicu, između ostalog i kroz projekt angažiranja volontera. Igre koje će svojom brojnošću predstavljati najveći sportski događaj do danas održan u Hrvatskoj zahtijevaju uključivanje značajnog broja volontera, preko 2000 njih, te je i ovom prigodom poslan poziv svima zainteresiranima da se uključe u organizaciju i prijave se putem službene internet stranice.

Sportski program Igara kroz gotovo dva tjedna ponudit će zanimljiva nadmetanja studenata u ukupno dvadeset i jednom sportu, među kojim će se po prvi puta na Igrama u potpunosti integrirati i dva natjecanja za osobe s invaliditetom. Rijeka će tako biti domaćin natjecanja u taekwondou, karateu, judu, rukometu, vaterpolu, košarci 3×3 , plivanju te plivanju osoba s invaliditetom. Ostalih četrnaest sportova održat će se na borilištima u Zagrebu, gdje će se ujedno održati i ceremonija otvaranja Igara, dok će se ceremonija zatvaranja održati na riječkom Korzu. Europske sveučilišne igre nisu samo sportsko natjecanje, već će kroz bogat zabavno-edukativni program te odgojnu ulogu koji imaju, okupljenim studentima sportašima iz svih krajeva Europe ponuditi jedinstvenu priliku za upoznavanje Hrvatske i stjecanje novih nezaboravnih iskustava.