Franciska Ćoko – Hrvatska ambasadorica olimpijskih vrijednosti na EYOF-u

Franciska Ćoko, članica Splitskog akademskog sportskog saveza i Hrvatskog akademskog sportskog saveza, predstavljala je Hrvatsku kao Europski mladi olimpijski ambasador (EYOA) na Zimskom Europskom olimpijskom festivalu mladih (EYOF) koji se održao u Bakurianiju, Gruzija. Osim što studira, trenira košarku, volontira i organizira međunarodne studentske smotre u Splitu, Franciska je team managerica AMNK Universitas-a te članica EUSA Student Commision-a, a sada je uključena u edukativne aktivnosti EYOF-a, gdje radi na promoviranju olimpijskih vrijednosti među mladim sportašima.

Europski olimpijski festival mladih (EYOF) jedan je od najvažnijih događanja za mlade sportaše iz cijele Europe, koji omogućuju natjecanje u olimpijskim sportovima i učenje o vrijednostima poput poštenog natjecanja, prijateljstva, tolerancije i poštovanja. EYOF je podijeljen na ljetne i zimske igre, a ovogodišnji zimski festival u Bakurianiju okuplja mlade sportaše iz cijele Europe, gdje se natječu u deset olimpijskih sportova: alpskom skijanju, biatlonu, skijaškom trčanju, curlingu, umjetničkom klizanju, hokeju na ledu, brzom klizanju na kratkim stazama, skijaškim skokovima, snowboardingu i nordijskoj kombinaciji.

Franciska je kao EYOA (Europski mladi olimpijski ambasador) dio tima koji se bavi temom "Sports Education". Njezin zadatak uključuje organiziranje inovativnih edukativnih aktivnosti za sportaše, s ciljem širenja olimpijskih vrijednosti i poticanja mladih da usmjere svoju pozornost na važnost poštenog natjecanja i međusobnog uvažavanja. Svaka od aktivnosti u kojima sudjeluje, Franciska ima poseban fokus na jednu od tri osnovne olimpijske vrijednosti: izvrsnost, prijateljstvo i poštovanje.

Kako provoditi aktivnosti te kako izgleda biti Europski mladi olimpijski ambasador pročitajte u našem zajedničkom razgovoru. 



Kako si postala EYOF ambasadorica? Jesu li bile potrebne neke pripreme prije događaja?

Franciska: Hrvatski akademski sportski savez me predložio Hrvatskom olimpijskom odboru, nakon čega sam prošla nekoliko intervjua i selekcijski proces koji je uključivao CV, motivacijsko pismo i evaluaciju dosadašnjeg iskustva u sportu, volontiranju i organizaciji događaja. Prije samog festivala sudjelovala sam u online edukacijama i radionicama, gdje smo slušali razne govornike i prolazili kroz simulacije situacija koje nas mogu dočekati na terenu. Također, podijeljeni smo u tematske grupe prema preferencijama – moj tim radio je na temi "Sports Education". Svaka grupa imala je svog mentora (alumnija) koji nas je vodio kroz proces, a na nama je bilo osmisliti aktivnosti za promoviranje olimpijskih vrijednosti.

Kako je izgledao tvoj tipičan dan na EYOF-u i koja je bila tvoja uloga?

Franciska: Svaki dan bio je pun dinamike! Ujutro sam prisustvovala sportskim natjecanjima, bodrila sportaše i dijelila informacije o festivalu. Tijekom dana organizirali smo interaktivne radionice za sportaše, gdje smo kroz igre, kvizove i diskusije promovirali olimpijske vrijednosti – izvrsnost, prijateljstvo i poštovanje. Iako smo bili fokusirani na vlastite teme, svi ambasadori sudjelovali su u aktivnostima i drugih grupa.

Posebno su mi bile zanimljive kulturne večeri, gdje smo predstavljali raznolike europske kulture kroz igre i zabavne aktivnosti. Bilo je nevjerojatno vidjeti kako se sportaši iz raznih zemalja povezuju, prevladavaju jezične barijere (čak su si međusobno prevodili preko Google Translatea!) i stvaraju prijateljstva koja će trajati dugo nakon festivala.

Moja uloga bila je organizirati i voditi edukativne aktivnosti koje su sportašima pomogle da bolje razumiju olimpijske vrijednosti i značaj međusobne povezanosti. Radili smo na temama poput fair-playa, tolerancije, timskog rada i psihološke pripreme sportaša. Kroz interaktivne igre, panel diskusije i kvizove, dotakli smo se svega – od povijesti razvoja sporta, nutricionizma pa do pripreme sportaša te ih nastojali motivirati da ne razmišljaju o sportu samo kao natjecanju, već i sredstvu za osobni razvoj i međusobno razumijevanje.

Biti ambasador za Hrvatsku na ovakvom međunarodnom događaju zasigurno je izuzetno iskustvo. Kako misliš da će ti ovo iskustvo pomoći u tvojoj daljnjoj karijeri, bilo sportskoj, volonterskoj ili akademskoj?

Franciska: Naravno da je izuzetna i čast i iskustvo, pogotovo zbog činjenica da Hrvatska dosta dugo godina nije imala ambasadora na EYOF-u. Ovo iskustvo mi je još više otvorilo vrata u svijet međunarodnog sporta i organizacije velikih sportskih događaja, kao i svako natjecanje na kojem sam radila do sada. Kao EYOF ambasador, stekla sam praktično iskustvo u radu s mladim sportašima, organizaciji edukativnih aktivnosti i promociji olimpijskih vrijednosti. Naučila sam kako funkcionira međunarodna sportska suradnja, što mi može pomoći u budućnosti ako se uključim u rad sportskih federacija, nacionalnih olimpijskih odbora ili organizacija koje rade na promociji sporta među mladima. Osim toga, razvila sam vještine timskog rada i prilagodbe u dinamičnom okruženju, što su po meni dragocjene osobine u bilo kojoj karijeri. S akademske strane, ovo iskustvo mi može poslužiti kao temelj za daljnje istraživanje sportskih tema, bilo kroz studij ili organizacije sportskih događaja. Također, upoznala sam ljude iz različitih zemalja i kultura, što mi daje širu perspektivu i mogućnost za buduće međunarodne suradnje. Na osobnoj razini, ovo mi je iskustvo dalo dodatnu motivaciju da nastavim raditi na promociji sporta među mladima i možda jednog dana sudjelujem u organizaciji još većih sportskih događaja. U svakom slučaju izuzetno mi je drago što sam dio ovoga jer je program kao takav jako dobar. Postavlja temelj svakom sportašu za daljnji napredak i čim sam dio takve priče automatski znam koliko je bitno da im to dočaram u najboljem svjetlu.

Koje su tri olimpijske vrijednosti koje ste najviše promovirali tijekom festivala i kako su one utjecale na sportaše koji su sudjelovali?

Franciska: Tri glavne vrijednosti koje smo promovirali bile su izvrsnost, prijateljstvo i poštovanje. Izvrsnost smo naglašavali kroz motivaciju sportaša da daju svoj maksimum, ne samo na natjecanjima, već i u svakodnevnom životu. Prijateljstvo je bilo ključno jer je EYOF prilika za upoznavanje i povezivanje sportaša iz različitih zemalja. Poštovanje smo poticali kroz fair-play, prihvaćanje različitosti i sportsko ponašanje, što je sportašima pomoglo da bolje razumiju važnost etike u sportu.

EYOF okuplja sportaše iz cijele Europe. Što misliš, koliko ovakva događanja doprinose europskoj integraciji i međusobnom razumijevanju među mladima?

Franciska: Izuzetno puno! EYOF okuplja mlade iz cijele Europe i pruža im priliku da se upoznaju, dijele iskustva i stvaraju prijateljstva izvan granica svojih država. Sport je univerzalni jezik koji povezuje ljude, a ovakvi događaji pomažu u rušenju predrasuda, izgradnji tolerancije i stvaranju osjećaja zajedništva među mladim sportašima. Upravo mi je ovaj program pokazao koliko je mladima lakše komunicirati na ovakav način i koliko su slobodniji kad imaju mjesto na kojem mogu doći u svoje slobodno vrijeme i tamo biti sa sportašima koje dosad nisu upoznali. Kada sudjeluju u svim našim aktivnostima primjetila sam koliko nestaju i jezične i sve ostale barijere(do mjere da su si međusbno prevodili na google translate). Svi su međusbno htjeli sudjelovati sa svima što je zapravo predivno za vidjeti jer uz natjecateljski dio imaju i još nešto za ponijeti svojim kućama.

Što si naučila o organizaciji velikih sportskih događanja? Možeš li podijeliti s nama neke savjete ili trikove koji ti mogu pomoći u budućim projektima?

Franciska: Još sam više učvrstila svoje znanje o tome koliko je bitna koordinacija između različitih timova i koliko je dobra priprema ključna za uspjeh događaja. Važno je imati fleksibilnost jer se stvari često mijenjaju u zadnji tren. Također, komunikacija između organizatora i sportaša mora biti jasna i efikasna jer su zapravo sportaši ti koji nam mogu dati najbolji feedback i zbog kojih možemo poboljšati sve što radimo. Savjet za buduće projekte bio bi – uvijek imati plan B, biti otvoren za rješavanje problema u hodu i graditi dobre odnose s ljudima u timu. Također ono što bi stvarno preporučila u svim projektima/natjecanjima, a što me ovaj program naučio jest to da stvarno uvijek treba postojati mjesto za sportaše. Pod ovim mislim da uvijek bude mjesto gdje oni mogu doći van svog natjecanja. Mjesto u kojem će imati i neke edukacije ali i različite igre vezane za određene sportske vrijednosti jer sam shvatila upravo nakon ovog EYOF-a koliko je mladim sportašima lakše komunicirati na takve neformalne načine, a čim im je bilo lakše komunicirati automatski se i puno više moglo naučiti. Mladi sportaši su puno opušteniji na mjestima na kojima se ne osjećaju kao da moraju osvojiti medalju već samo uživaju učeći na zabavan način sve bitno i još su u društvu sportaša iz svih djelova svijeta.

Tvoj moto

Franciska: Neću filozofirati s nekim životnim motom kojim se vodim, ali ono što me iz natjecanja u natjecanje gura je to da dajem sve od sebe na svakom od njih pa tako i u ovakvim programima. Pod ovim mislim da dajem sve od sebe u poslu koju odrađujem i da dajem sve od sebe da uvijek pokušam naučiti što je više moguće od ljudi od kojih mogu učiti. Kada se tim vodim onda sve i odradim kako sam naumila i onda dođu i rezultati, mnoštvo vrata se otvara, a svo znanje koje se nauči može se i primjeniti.

Što slijedi?

Sljedeća postaja je ljetni EYOF u Skopju u srpnju, koji će biti još veći za hrvatsku delegaciju. U međuvremenu nastavljamo s edukacijama i pripremama – jedva čekam novo iskustvo i još jednu priliku za promociju olimpijskih vrijednosti među mladim sportašima!

Ovaj festival nije samo natjecanje, već prilika za mlade sportaše da nauče važne životne lekcije, a Franciska, uz sve svoje druge obveze, svojim angažmanom u EYOF-u doprinosi širenju tih vrijednosti među mladim generacijama.

Više na: https://www.eyof.org/ 





 

Možda će vam se svidjeti...
Povezane objave